Address: 1315 Kipling Ave
Etobicoke, ON M9B 3N8
Phone: 416-231-1717

Our Bishops

The Most Reverend THOMAS K. OOMMEN

Moderator of Church of South India & Bishop of the CSI Madhya Kerala Diocese

Sample Image

Rt Rev. Thomas Kanjirappallil Oommen was consecrated as the Bishop of Madhaya Kerala Diocese of the Church of South India at the CSI Holy Trinity Cathedral Kottayam on 6th of March 2011. Born to Thalavadi Kanjirappallil late KC Oommen and Mariamma in 1953 Nov 29, Rev Oommen gained his theological degree from the Senate of Serampur University and postgraduate degree from Pune Union Biblical Seminary and had his further studies in New York Theological Seminary under Norman Gotwald.

He was one of the most dynamic and powerful pastors in the Diocese of Madhaya Kerala. As a pastor and missionary he has shown his good organization in the entire realm of ministry. He served the Church as Finance Board secretary, the Pastoral Board secretary of the Diocese, CSI Synod Executive Committee member.

Bishop Thomas K Oommen is married to Dr. Susan Thomas a social worker cum theological trainer and they are blessed with two children.

The Most Reverend COLIN R. JOHNSON

Archbishop of Toronto & Metropolitan of Ontario, Diocese of Toronto, Anglican Church of Canada

Sample Image

Archbishop Colin Robert Johnson is our Diocesan Bishop. He is the chief pastor of the Diocese, with pastoral oversight of 202 parishes.

Archbishop Johnson was elected Suffragan bishop on April 23, 2003 and was consecrated on June 21, 2003. He served as the area bishop of Trent-Durham until February 2006. He was elected Diocesan Bishop on June 12, 2004, and installed as the 11th Bishop of Toronto on Sept. 12, 2004.

On Oct. 15, 2009, he was elected Metropolitan (senior bishop) of the Ecclesiastical Province of Ontario. With a reorganization of the Diocese of Moosonee, in Northern Ontario and Quebec, Archbishop Johnson, as Metropolitan, also became the Bishop of Moosonee on January 1, 2014.

Born in 1952, he was educated at the University of Western Ontario and received his Master of Divinity degree from Trinity College in 1977. He was ordained to the priesthood in 1978 and served a number of parishes in the Diocese of Toronto before becoming Executive Assistant to the Diocesan Bishop in 1992 and Archdeacon of York in 1994.

The Right Reverend JENNY ANDISON

Suffragan bishop & Area bishop of York-Credit Valley, Diocese of Toronto, Anglican Church of Canada

The Right Reverend Jenny Andison is a Bishop Suffragan in the Diocese of Toronto and Area Bishop of York-Credit Valley.

Bishop Jenny was born in England and has lived in Pakistan, India, Singapore, and Japan. She earned an Hons. BA from Queen’s University in 1994 and received her Master of Divinity from the University of Toronto in 1997. In 2017, Wycliffe College honoured the Bishop with a Doctorate of Divinity (honoris causa).

Bishop Jenny was ordained to the priesthood in 1998 and has served in the Diocese of Toronto as Incumbent of St. Clement, Eglinton (2013-2016), the Archbishop’s Officer for Mission (2010-2013), and Associate Priest for Church Development, St. Paul Bloor Street (2006-2013). She has also served in parishes in the Diocese of London (UK), the Diocese of Tokyo, and the Diocese of Ontario. She was elected in September 2016 and consecrated on January 7, 2017. Bishop Jenny lives in Toronto with her husband and their three daughters.